NB: According the our records, the bolded authors will present/attend the conference


Fri 13th 08:00-08:15    Room: #1 Clarendon Room    Opening


Fri 13th 08:15-09:15    Room: #2 Norfolk Room    Penary 1 - David Powers


Fri 13th 09:15-10:15    Room: #3 Cutler Room    Penary 2 - Bao-Liang Lu


Fri 13th 10:15-11:00    Morning Tea



Fri 13th 11:00-13:00    Session: #1.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Best Paper Award Finalists

Session chair: Kevin Wong
•   Sparse Least Squares Low Rank Kernel Machines
          Di Xu, Manjing Fang, Xia Hong and Junbin Gao

•   Learning-Based Confidence Estimation for Multi-Modal Classifier Fusion
          Uzair Nadeem, Mohammed Bennamoun, Ferdous Sohel and Roberto Togneri

•   Accelerated training algorithms of general fuzzy min-max neural network using GPU for very high dimensional data
          Thanh Tung Khuat and Bogdan Gabrys

•   Fuzzy Bilinear Latent Canonical Correlation Projection for Feature Learning
          Yun-Hao Yuan, Hui Zhang, Yun Li, Jipeng Qiang, Jianping Gou, Guangwei Gao and Bin Li

•   Improved Multi-objective Evolutionary Subspace Clustering
          Dipanjyoti Paul, Abhishek Kumar, Sriparna Saha and Jimson Mathew

•   Accurate Single Image Super-Resolution using Deep Aggregation Network
          Chen Xiaozhen, Yao Lu, Xuebo Wang, Weiqi Li and Zijian Wang



Fri 13th 11:00-13:00    Session: #1.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Spiking Neuron and Related Models

Session chair: TBD
•   Mechanisms of Reward-Modulated STDP and Winner-Take-All in Bayesian Spiking Decision-Making Circuit
          Hui Yan, Xinle Liu, Hong Huo and Tao Fang

•   Deep learning of EEG Data in the NeuCube Brain-inspired Spiking Neutral Network Architecture for a Better Understanding of Depression
          Dhvani Shah, Grace Wang and Nikola Kasabov

•   Training Large-Scale Spiking Neural Networks on Multi-core Neuromorphic System Using Backpropagation
          Megumi Ito, Malte Rasch, Masatoshi Ishii, Atsuya Okazaki, Sangbum Kim, Junka Okazawa, Akiyo Nomura, Kohji Hosokawa and Wilfired Haensch

•   Homeostasis-based CNN-to-SNN Conversion of Inception and Residual Architectures
          Fu Xing and Tao Fang

•   AutoML for DenseNet Compression
          Wencong Jiao, Tao Li, Guoqiang Zhong and Li-Na Wang



Fri 13th 11:00-13:00    Session: #1.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Adversarial Networks and Learning

Session chair: TBD
•   B-DCGAN: Evaluation of Binarized DCGAN for FPGA
          Hideo Terada and Hayaru Shouno

•   Reducing the Subject Variability of EEG Signals with Adversarial Domain Generalization
          Bo-Qun Ma, He Li, Wei-Long Zheng and Bao-Liang Lu

•   FH-GAN: Face Hallucination and Recognition using Generative Adversarial Network
          Bayram Bayramli, Usman Ali, Te Qi and Hongtao Lu

•   Adversarial Learning for Cross-modal Retrieval with Wasserstein Distance
          Qingrong Cheng, Youcai Zhang and Xiaodong Gu

•   HaGAN: hierarchical attentive adversarial learning for task-oriented dialogue system
          Ting Fang, Tingting Qiao and Duanqing Xu



Fri 13th 11:00-13:00    Session: #1.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Semantic and Graph Based Approaches

Session chair: TBD
•   A model selection criterion for LASSO estimate with scaling
          Katsuyuki Hagiwara

•   Learning with Incomplete Labels for Multi-label Image Annotation using CNN and Restricted Boltzmann Machines
          Jonathan Mojoo, Yu Zhao, Muthusubash Kavitha and Takio Kurita

•   Explicit Center Selection and Training for Fault Tolerant RBF Networks
          Hiu Tung Wong, Zhenni Wang, Chi-Sing Leung and John Sum

•   Label-Based Deep Semantic Hashing for Cross-Modal Retrieval
          Weiwei Weng, Jiagao Wu, Lu Yang, Linfeng Liu and Bin Hu

•   Visualizing Readable Instance Graphs of Ontology with Memo Graph
          Fatma Ghorbel, Wafa Wali, Fayçal Hamdi, Elisabeth Métais and Bilel Gargouri

•   GL2vec: Graph Embedding Enriched by Line graphs with Edge Features
          Hong Chen and Hisashi Koga



Fri 13th 11:00-13:00    Session: #1.5    Room: #5 Seaforth Room    Topic: Convolutional Neural Networks

Session chair: Dan Popescu
•   Confusion-Aware Convolutional Neural Network for Image Classification
          Liguang Yan, Baojiang Zhong and Kai-Kuang Ma

•   Convolutional LSTM: A Deep Learning Method for Motion Intention Recognition Based on Spatiotemporal EEG Data
          Zhijie Fang, Weiqun Wang and Zeng-Guang Hou

•   A novel online ensemble convolutional neural networks for streaming data
          Cuong Pham, Thi Thu Thuy Nguyen and Alan Wee-Chung Liew

•   Deep CNN Based System for Detection and Evaluation of RoIs in Flooded Areas
          Dan Popescu, Loretta Ichim and Geoege Cioroiu

•   Deep Learning for Combo Object Detection
          Jane Zhao, Iman Tabatabaei Ardekani and Paul Pang

•   Fusion Convolutional Attention Network for Opinion Spam Detection
          Jiacheng Li, Qianwen Ma, Chunyuan Yuan, Wei Zhou, Jizhong Han and Songlin Hu



Fri 13th 11:00-13:00    Session: #1.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Time-series and Related Models

Session chair: TBD
•   Euler Recurrent Neural Network: Tracking the Input Contribution to Prediction on Sequential Data
          Fengcheng Yuan, Zheng Lin, Weiping Wang and Gang Shi

•   Deep Spatial-Temporal Field for Human Head Orientation Estimation
          Zhansheng Xiong, Zhenhua Wang, Zheng Wang and Jianhua Zhang

•   Deep Hybrid Spatiotemporal networks for Continuous Pain Intensity Estimation
          Selvarajah Thuseethan, Sutharshan Rajasegarar and John Yearwood

•   Prediction-Coherent LSTM-based Recurrent Neural Network for Safer Glucose Predictions in Diabetic People
          Maxime De Bois, Mounim El Yacoubi and Mehdi Ammi

•   DasNet: Dynamic Adaptive Structure for Accelerating Multi-Task Convolutional Neural Network
          Yinan Ma, Jing Wu and Chengnian Long


Fri 13th 13:00-14:00    Lunch



Fri 13th 14:00-16:00    Session: #2.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Best Student Paper Award Finalists

Session chair: Kevin Wong
•   HRec: Heterogeneous Graph Embedding-Based Personalized Point-of-Interest Recommendation
          Yijun Su, Xiang Li, Daren Zha, Wei Tang, Yiwen Jiang, Ji Xiang and Neng Gao

•   Self-Adaptive Network Pruning
          Jinting Chen, Zhaocheng Zhu, Cheng Li and Yuming Zhao

•   Motion-based Occlusion-aware Pixel Graph Network for Video Object Segmentation
          Saptakatha Adak and Sukhendu Das

•   Improving student forum responsiveness: Detecting Duplicate Questions in Educational Forums
          Manal Mohania, Liyuan Zhou and Tom D. Gedeon

•   Weakly Supervised Fine-Grained Visual Recognition via Adversarial Complementary Attentions and Hierarchical Bilinear Pooling
          Xiao-Fei Li, Jianming Liu and Mingwen Wang

•   Feature Learning and Data Compression of Biosignals Using Convolutional Autoencoders for Sleep Apnea Detection
          Rim Haidar, Irena Koprinska and Bryn Jeffries



Fri 13th 14:00-16:00    Session: #2.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Invited Talks

Session chair: TBD
•   Classification and regression algorithms on streaming data (40 mins)
          Leszek Rutkowski

•   Exploiting Latent Space in Deep Learning for Practical Applications (40 mins)
          Sung-Bae Cho



Fri 13th 14:00-16:00    Session: #2.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Semantic and Graph Based Approaches

Session chair: TBD
•   Learning Transferable Policies with Improved Graph Neural Networks on Serial Robotic Structure
          Fengyi Zhang, Fangzhou Xiong, Xu Yang and Zhi-Yong Liu

•   Joint Semantic Hashing using Deep Supervised and Unsupervised Methods
          Kuan Xu, Yu Qiao, Yueyang Gu, Xiaoguang Niu, Suwei Ma, Xiaobin Xiao and Xingqi Fang

•   One Analog Neuron Cannot Recognize Deterministic Context-Free Languages
          Jiri Sima and Martin Platek

•   Tag-based Semantic Features for Scene Image Classification
          Chiranjibi Sitaula, Yong Xiang, Anish Basnet, Sunil Aryal and Xuequan Lu

•   SACIC: A Semantics-aware Convolutional Image Captioner using Multi-Level Pervasive Attention
          Sandeep Narayan Parameswaran and Sukhendu Das



Fri 13th 14:00-16:00    Session: #2.5    Room: #5 Seaforth Room    Topic: Neural Learning Models

Session chair: TBD
•   Proposal of online regularization for dynamical structure optimization in complex-valued neural networks
          Tianben Ding and Akira Hirose

•   Set Aggregation Network as a Trainable Pooling Layer
          Lukasz Maziarka, Marek Śmieja, Aleksandra Nowak, Jacek Tabor, Łukasz Struski and Przemysław Spurek

•   Conditionally Decorrelated Multi-Target Regression
          Orhan Yazar, Haytham Elghazel, Mohand-Said Hacid and Nathalie Castin

•   Exploring Latent Structure Similarity for Bayesian Nonparameteric Model with Mixture of NHPP Sequence
          Yongzhe Chang, Zhidong Li, Ling Luo, Simon Luo, Yang Wang, Arcot Sowmya and Fang Chen

•   Local Near-optimal Control for Interconnected Systems with Time-varying Delays
          Qiuye Wu, Haowei Lin, Bo Zhao and Derong Liu

•   On the Hermite Series-Based Generalized Regression Neural Networks for Stream Data Mining
          Danuta Rutkowska and Leszek Rutkowski



Fri 13th 14:00-16:00    Session: #2.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Time-series and Related Models

Session chair: TBD
•   Sales Demand Forecast in E-commerce using a Long Short-Term Memory Neural Network Methodology
          Kasun Bandara, Peibei Shi, Christoph Bergmeir, Hansika Hewamalage, Quoc Tran and Brian Seaman

•   On Probability Calibration of Recurrent Text Recognition Network
          Xinghua Zhu, Jianzong Wang, Zhenhou Hong, Junxiong Guo and Jing Xiao

•   Real-time Financial Data Prediction Using Meta-cognitive Recurrent Kernel Online Sequential Extreme Learning Machine
          Zongying Liu, Chu Kiong Loo and Kitsuchart Pasupa

•   Deep Point-wise Prediction for Action Temporal Proposal
          Luxuan Li, Tao Kong, Fuchun Sun and Huaping Liu


Fri 13th 16:00-18:00    Room: #5 Barton Room    APNNS Board Mtg



Sat 14th 08:30-10:30    Session: #3.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Unsupervised Neural Models

Session chair: TBD
•   Semi-Supervised Deep Learning Using Unsupervised Discriminant Projection
          Xiao Han, Zihao Wang, Enmei Tu, Gunnam Suryanarayana and Jie Yang

•   Distance estimation for Quantum Prototypes based Clustering
          Kaoutar Benlamine, Younès Bennani, Ahmed Zaiou, Mohamed Hibti, Basarab Matei and Nistor Grozavu

•   Clustering Ensemble Selection with Determinantal Point Processes
          Wei Liu, Xiaodong Yue, Caiming Zhong and Jie Zhou

•   Accelerating Bag-of-Words with SOM
          Jianhui Chen, Zuoren Wang and Cheng-Lin Liu



Sat 14th 08:30-10:30    Session: #3.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Text Computing using Neural Techniques

Session chair: TBD
•   Multi-document Summarization using Adaptive Composite Differential Evolution
          Naveen Saini, Sriparna Saha, Anurag Kumar and Pushpak Bhattacharyya

•   Multi-Perspective Denoising Reader for Multi-Paragraph Reading Comprehension
          Fengcheng Yuan, Yanfu Xu, Zheng Lin, Weiping Wang and Gang Shi

•   Dynamic Neural Language Models
          Edouard Delasalles, Sylvain Lamprier and Ludovic Denoyer

•   Zero-Shot Transfer Learning Based on Visual and Textual Resemblance
          Gang Yang and Jieping Xu



Sat 14th 08:30-10:30    Session: #3.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Deep Neural Networks

Session chair: Caren Han
•   On The Initialization of Long Short-Term Memory Networks
          Mostafa Mehdipour Ghazi, Mads Nielsen, Akshay Pai, Marc Modat, M Jorge Cardoso, Sebastien Ourselin and Lauge Sørensen

•   An Analysis of the Interaction Between Transfer Learning Protocols in Deep Neural Networks
          Jo Plested and Tom Gedeon

•   A Multi-cascaded Deep Model for Bilingual SMS Classification
          Muhammad Haroon Shakeel, Asim Karim and Imdadullah Khan

•   Low Resource Named Entity Recognition using Contextual Word Representation and Neural Cross-Lingual Knowledge Transfer
          Caren Han, Yingru Lin, Siqu Long and Josiah Poon

•   Training behavior of deep neural network in frequency domain
          Zhiqin Xu, Yaoyu Zhang and Yanyang Xiao



Sat 14th 08:30-10:30    Session: #3.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Image Processing by Neural Techniques

Session chair: TBD
•   A Novel Image-Based Malware Classification Model Using Deep Learning
          Yongkang Jiang, Shenghong Li, Yue Wu and Futai Zou

•   Multi-person 3D Pose Estimation from Monocular Image Sequences
          Ran Li, Nayun Xu, Xutong Lu, Yucheng Xing, Haohua Zhao, Li Niu and Liqing Zhang

•   Super-Resolution Network for General Static Degradation Model
          Yingjie Xu, Wenan Zhou and Ying Xing

•   RAUNet: Residual Attention U-Net for Semantic Segmentation of Cataract Surgical Instruments
          Zhenliang Ni, Gui-Bin Bian, Xiao-Hu Zhou, Zeng-Guang Hou, Xiao-Liang Xie, Chen Wang, Yan-Jie Zhou, Rui-Qi Li and Zhen Li



Sat 14th 08:30-10:30    Session: #3.5    Room: #5 Barton Room    Topic: Hybrid models

Session chair: TBD
•   Fuzzy Deep Neural Network for Classification of Overlapped Data
          Rukshima Dabare, Kok Wai Wong, Mohd Fairuz Shiratuddin and Polychronis Koutsakis

•   A Deep Hierarchical Reinforcement Learner for Aerial Shepherding of Ground Swarms
          Hung Nguyen, Tung Nguyen, Matthew Garratt, Kathryn Kasmarik, Sreenatha Anavatti, Michael Barlow and Hussein Abbass

•   Evolving Pictures in Image Transition Space
          Bradley Alexander, David Hin, Aneta Neumann and Safwan Ull-Karim

•   Deep Extremely Randomized Trees
          Abdelkader Berrouachedi, Rakia Jaziri and Gilles Bernard

•   Evolving Artificial Neural Networks Using Butterfly Optimization Algorithm for Data Classification
          Seyed Mohammad Jafar Jalali, Sajad Ahmadian, Parham M. Kebria, Abbas Khosravi, Cp Lim and Saeid Nahavandi

•   Evolving an Optimal Decision Template for Combining Classifiers
          Thanh Nguyen, Vu Luong, Truong Dang Manh, Lan Phuong Dao, Thi Thu Thuy Nguyen, Alan Wee-Chung Liew and John Mccall



Sat 14th 08:20-10:30    Session: #3.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Artificial Intelligence and Cybersecurity (earlier start)

Session chair: Iqbal Gondal
•   Invited talk: Machine Learning Approach to Detection of Malicious URLs and JavaScript (30 mins)
          Seiichi Ozawa

•   Enhanced LSTM with Batch Normalization
          Li-Na Wang, Guoqiang Zhong, Yan Shoujun, Junyu Dong and Kaizhu Huang

•   Combating Threat-Alert Fatigue with Online Anomaly Detection using Isolation Forest
          Muhamad Erza Aminanto, Lei Zhu, Tao Ban, Ryoichi Isawa, Takeshi Takahashi and Daisuke Inoue

•   A Fast Algorithm for Constructing Phylogenetic Trees with Application to IoT Malware Clustering
          Tianxiang He, Chansu Han, Ryoichi Isawa, Takeshi Takahashi, Shuji Kijima, Junichi Takeuchi and Koji Nakao

•   An advanced version of MDNet for visual tracking
          Junfei Zhuang, Yuan Dong, Hongliang Bai and Gang Wang

•   Instruction Cognitive One-Shot Malware Outbreak Detection
          Sean Park, Iqbal Gondal, Joarder Kamruzzaman and Jon Oliver

•   Improving script identification by integrating text recognition information
          Yupeng Cao, Jing Li, Qiufeng Wang, Kaizhu Huang and Rui Zhang


Sat 14th 10:30-11:00    Morning Tea



Sat 14th 11:00-13:00    Session: #4.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Human Centred Computing

Session chair: TBD
•   Development of Biomedical Corpus Enlargement Platform Using BERT for Bio-entity Recognition
          Thiptanawat Phongwattana and Jonathan Chan

•   Learning to Navigate in Human Environments via Deep Reinforcement Learning
          Xingyuan Gao, Shiying Sun, Xiaoguang Zhao and Min Tan

•   An Effective Yawn Behavior Detection Method in Classroom
          Zexian Wang, Fei Jiang and Ruimin Shen

•   A Generative Face Completion Method Based on Associative Memory
          Gang Yang, Lei Zhang and Jieping Xu

•   Bidirectional LSTM with MFCC Feature Extraction for Sleep Arousal Detection in Multi-channel Signal Data
          Hyunseob Kim, Tae Joon Jun, Giang Nguyen and Daeyoung Kim

•   White-Box Target Attack for EEG-Based BCI Regression Problems
          Lubin Meng, Chin-Teng Lin, Tzyy-Ping Jung and Dongrui Wu



Sat 14th 11:00-13:00    Session: #4.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Text Computing using Neural Techniques

Session chair: TBD
•   Exploring and Identifying Malicious Sites in Dark Web Using Machine Learning
          Yuki Kawaguchi and Seiichi Ozawa

•   Models in the Wild: On Corruption Robustness of Neural NLP Systems
          Barbara Rychalska, Dominika Basaj, Alicja Gosiewska and Przemysław Biecek

•   BERT based Hierarchical Sequence Classification for Context-aware Microblog Sentiment Analysis
          Jiahuan Lei, Qing Zhang, Jinshan Wang and Hengliang Luo

•   Watch and Ask: Video Question Generation
          Shenglei Huang, Shaohan Hu and Bencheng Yan

•   Topic Aware Context Modelling for Conversation Response Generation
          Dali Chen, Wenge Rong, Zhiyuan Ma, Yuanxin Ouyang and Zhang Xiong



Sat 14th 11:00-13:00    Session: #4.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Neural Network Applications

Session chair: TBD
•   Transferring Tree Ensembles to Neural Networks
          Chapman Siu

•   Barrier Function Based Consensus of High-order Nonlinear Multi-agent Systems With State Constraints
          Junjie Fu, Guanghui Wen, Yuezu Lv and Tingwen Huang

•   From Raw Signals to Human Skills Level in Physical Human-Robot Collaboration for Advanced-Manufacturing Applications
          Katleen Blanchet, Selma Kchir, Amel Bouzeghoub, Olivier Lebec and Patrick Hède

•   Transformer-DW: A Transformer Network with Dynamic and Weighted Head
          Ruxin Tan, Jiahui Sun, Bo Su and Gongshen Liu

•   Intelligent Image Retrieval Based on Multi-swarm of Particle Swarm Optimization and Relevance Feedback
          Yingying Zhu, Yishan Chen, Wenlong Han, Qiang Huang and Zhenkun Wen

•   Neuromuscular Activation Based SEMG-Torque Hybrid Modeling and Optimization for Robot Assisted Neurorehabilitation
          Weiqun Wang, Zeng-Guang Hou, Weiguo Shi, Xu Liang, Shixin Ren, Wang Jiaxing and Liang Peng



Sat 14th 11:00-13:00    Session: #4.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Image Processing by Neural Techniques

Session chair: Mingyang Zhong
•   Image Denoising Networks with Residual Blocks and RReLUs
          Sheng He and Genke Yang

•   Multi-scale Information Distillation Network for Image Super Resolution in NSCT Domain
          Yu Sang, Sun Jinguang, Yanfei Peng, Xinjun Zhang and Zhiyang Yang

•   Combined Correlation Filters With Siamese Region Proposal Network For Visual Tracking
          Shugang Cui, Shu Tian and Xu-Cheng Yin

•   Gated Contiguous Memory U-Net for Single Image Dehazing
          Lei Xiang, Hang Dong, Fei Wang, Yu Guo and And Kaisheng Ma

•   Deep 3D Segmentation and Classification of Point Clouds for Identifying AusRAP Attributes
          Mingyang Zhong, Brijesh Verma and Joseph Affum

•   Shape Description and Retrieval in a Fused Scale Space
          Wen Zhou, Baojiang Zhong and Jianyu Yang



Sat 14th 11:00-13:00    Session: #4.5    Room: #5 Barton Room    Topic: Hybrid and Unsupervised models

Session chair: TBD
•   Network of Experts: Learning from evolving data streams through network-based ensembles
          Heitor Murilo Gomes, Albert Bifet, Philippe Fournier-Viger, Jones Granatyr and Jesse Read

•   On the Use of Diversity Mechanisms in Dynamic Constrained Continuous Optimization
          Maryam Hasani Shoreh and Frank Neumann

•   Performance Comparison of Type-1 and Type-2 Neuro-Fuzzy Controllers for A Flexible Joint Manipulator
          Afshar Shamsi Jokandan, Abbas Khosravi and Saeid Nahavandi

•   Generative Histogram-based Model using Unsupervised Learning
          Parisa Rastin, Guénaël Cabanes, Rosanna Verde, Younès Bennani and Thierry Couronne

•   Unsupervised pre-training of the brain connectivity dynamic using residual D-net
          Youngjoo Seo, Manuel Morante, Yannis Kopsinis and Sergios Theodoridis



Sat 14th 11:00-13:00    Session: #4.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Neural Network Applications

Session chair: TBD
•   Neuro-inspired System with Crossbar Array of Amorphous Metal-Oxide-Semiconductor Thin-Film Devices as Self-Plastic Synapse Units - Letter Recognition of Five Alphabets -
          Mutsumi Kimura, Kenta Umeda, Keisuke Ikushima, Toshimasa Hori, Ryo Tanaka, Tokiyoshi Matsuda, Tomoya Kameda and Yasuhiko Nakashima

•   Modeling Severe Traffic Accidents with Spatial and Temporal Features
          Devashish Khulbe, Soumya Sourav and Vishal Verma

•   Achieving Human–Robot Collaboration with Dynamic Goal Inference by Gradient Descent
          Shingo Murata, Wataru Masuda, Jiayi Chen, Hiroaki Arie, Tetsuya Ogata and Shigeki Sugano

•   Sparse Dynamic Binary Neural Networks for Storage and Switching of Binary Periodic Orbits
          Shota Anzai, Seitaro Koyama, Shunsuke Aoki and Toshimichi Saito

•   IMDB-Attire: A Novel Dataset for Attire Detection and Localization
          Saad Yousuf, Hasan Sajid, Simon Poon and Matloob Khushi

•   Secure Outsourcing of Lattice Basis Reduction
          Jiayang Liu and Jingguo Bi


Sat 14th 13:00-14:00    Lunch



Sat 14th 14:00-16:00    Session: #5.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Human Centred Computing and Medicine

Session chair: TBD
•   Affinity Graph based End-to-End Deep Convolutional Networks for CT Hemorrhage Segmentation
          Jungrae Cho, Inchul Choi, Jaeil Kim, Sungmoon Jeong, Young-Sup Lee, Jaechan Park, Jungjoon Kim and Minho Lee

•   On the Stability of a Pass-thought Security System in Different Brain States
          Nga Tran, Dat Tran, Shuangzhe Liu and Tien Pham

•   Infra-slow Electroencephalogram Power is Associated with Reaction Time in Simple Discrimination Tasks
          Naoyuki Sato and Yuichi Katori

•   Real-time Guidewire Segmentation and Tracking in Endovascular Aneurysm Repair
          Yan-Jie Zhou, Xiao-Liang Xie, Gui-Bin Bian, Zeng-Guang Hou, Bao Liu, Zhi-Chao Lai, Xin-Kai Qu, Shiqi Liu and Xiao-Hu Zhou

•   Brain network decomposition by Auto Encoder (AE) and Graph Auto Encoder (GAE)
          Myungwon Choi, Pilsub Lee, Daegyeom Kim, Suji Lee, Hyunchul Youn, Hyun-Ghang Jeong and Cheol E Han

•   Classifying Speech Data in Parkinson's Disease Based on Class Probability Output Networks
          Yejin Lee, Dae Hyeon Kim, Rhee Man Kil and Hee Yong Youn



Sat 14th 14:00-16:00    Session: #5.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Text Computing using Neural Techniques

Session chair: TBD
•   Option Attentive Capsule Network for Multi-choice Reading Comprehension
          Hang Miao, Ruifang Liu and Sheng Gao

•   Target-Based Attention Model for Aspect-Level Sentiment Analysis
          Wei Chen, Wenxin Yu, Zhiqiang Zhang, Yunye Zhang, Kepeng Xu, Fengwei Zhang, Yibo Fan and Gang He

•   What a Dialogue! A Deep Neural Framework for Contextual Affect Detection
          Kumar Shikhar Deep, Asif Ekbal and Pushpak Bhattacharyya

•   Paragraph-Level Hierarchical Neural Machine Translation
          Yuqi Zhang, Kui Meng and Gongshen Liu

•   Hie-Transformer: A Hierarchical Hybrid Transformer for Abstractive Article Summarization
          Xuewen Zhang, Kui Meng and Gongshen Liu



Sat 14th 14:00-16:00    Session: #5.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Social Network Computing

Session chair: TBD
•   Opinion Knowledge Injection Network for Aspect Extraction
          Shaolei Zhang, Gang Lu and Kai Shuang

•   Pluralistic Ignorance: a trade off between group-conformity and cognitive dissonance
          Fatima Seeme, David Green and Carlo Kopp

•   SRRL: Select Reliable Friends for Social Recommendation with Reinforcement Learning
          Zhenni Lu, Min Gao, Xinyi Wang, Junwei Zhang, Haider Ali and Qingyu Xiong

•   Aligning users across Social Networks by Joint User And Label Consistence Representation
          Xiang Li, Yijun Su, Wei Tang, Neng Gao, Ji Xiang and Yuewu Wang

•   A Deep Matrix Factorization Method with Missing Not at Random Data for Social Recommendation
          Weiye Wang, Ben Yang, Wanting Zhao and Jinkui Xie

•   DARIM: Dynamic Approach for Rumor Influence Minimization in Online Social Networks
          Hosni Adil Imad Eddine, Kan Li and Sadique Ahmad



Sat 14th 14:00-16:00    Session: #5.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Image Processing by Neural Techniques

Session chair: TBD
•   Direct Image to Point Cloud Descriptors Matching for 6-DOF Camera Localization in Dense 3D Point Clouds
          Uzair Nadeem, Mohammad Jalwana, Mohammed Bennamoun, Roberto Togneri and Ferdous Sohel

•   Visual Saliency Detection via Convolutional Gated Recurrent Units
          Sayanti Bardhan, Sukhendu Das and Shibu Jacob

•   RBPNET:An asymptotic residual back-projection network for super resolution of very low resolution face image
          Xuebo Wang, Yao Lu, Chen Xiaozhen, Weiqi Li and Zijian Wang

•   Cross-View Image Retrieval - Ground to Aerial Image Retrieval through Deep Learning
          Numan Khurshid, Talha Hanif Butt, Mohbat Tharani and Murtaza Taj

•   Reinforcing LiDAR-Based 3D Object Detection with RGB and 3D Information
          Wenjian Liu and Yue Zhou



Sat 14th 14:00-16:00    Session: #5.5    Room: #5 Barton Room    Topic: Model Compression and Optimisation

Session chair: Koichiro Yamauchi
•   Sparse Modeling of Nonlinear Dynamics in Heterogeneous Reactions
          Masaki Ito, Tatsu Kuwatani, Ryosuke Oyanagi and Toshiaki Omori

•   Attention-based Audio-visual Fusion for Video Summarization
          Yinghong Fang, Junpeng Zhang and Cewu Lu

•   RLDR-Pruning: Restricted Linear Dimensionality Reduction Approach for Model Compression
          Xiaoru Liu, Jing Wu and Chengnian Long

•   Lightweighted Modal Regression for stand alone embedded systems
          Taiki Watanabe and Koichiro Yamauchi

•   Siamese Network for Classification with Optimization of AUC
          Hideki Oki, Junichi Miyao and Takio Kurita

•   Adaptive Neuro-Surrogate-Based Optimization Method for Wave Energy Converters Placement Optimization
          Mehdi Neshat, Ehsan Abbasnejad, Qinfeng Shi, Bradley Alexander and Markus Wagner



Sat 14th 14:00-16:00    Session: #5.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Feature Learning and Representation

Session chair: TBD
•   Self-Attentive Pyramid Network for Single Image De-raining
          Taian Guo, Tao Dai, Jiawei Li and Shu-Tao Xia

•   Siamese Net based Feature Learning for IDS
          Houda Jmila, Mohamed Ibn Khedher, Gregory Blanc and Mounim El Yacoubi

•   Representation Learning for Heterogeneous Information Networks via Embedding Events
          Guoji Fu, Bo Yuan, Qiqi Duan and Xin Yao

•   Zero-shot Learning for Intrusion Detection via Attribute Representation
          Zhipeng Li, Zheng Qin, Pengbo Shen and Liu Jiang

•   Region Selection Model with Saliency Constraint for Fine-grained Recognition
          Shaoxiong Zhou, Shengrong Gong, Shan Zhong, Wei Pan and Wenhao Ying

•   Unified Framework for Visual Domain Adaptation Using Globality- Locality Preserving Projections
          Rakesh Sanodiya, Chinmay Sharma and Jimson Mathew


Sat 14th 16:00-16:30    Afternoon Tea



Sat 14th 16:00-17:30    Session: #6.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Posters - Human Centred Computing and Medicine

Session chair: TBD
•   Machine Learning Based Method for Huntington's Disease Gait Pattern Eecognition
          Xiuyu Huang, Matloob Khushi, Mark Latt, Clement Loy and Simon K. Poon

•   Fast and Accurate Lung Tumor Spotting and Segmentation for Boundary Delineation on CT Slices In A Coarse-To-Fine Framework
          Shuchao Pang, Anan Du, Xiaoli He, Jorge Díez and Mehmet A. Orgun

•   Using (Automated) Machine Learning and Drug Prescription Records to Predict Mortality and Polypharmacy in Older Type 2 Diabetes Mellitus Patients
          Simon Kocbek, Primoz Kocbek, Tina Zupanic, Gregor Stiglic andBogdan Gabrys

•   Deep Vision System for Clinical Gait Analysis in and out of Hospital
          Hosang Yu, Kyunghun Kang, Sungmoon Jeong and Jaechan Park

•   Characterizing and Identifying Autism Disorder Using Regional Connectivity Patterns and Extreme Gradient Boosting Classifier
          Thomas M. Ekwelle Epalle, Yuqing Song, Lu Hu and Zhe Liu

•   Towards Machine Learning approach for Digital-Health intervention program
          Meena Santhanagopalan, Madhu Chetty, Cameron Foale and Britt Klein

•   Quantitative Analysis of Motor Synergies and Assessment of Upper-limb Motor Function for Post-stroke Rehabilitation Based on Multi-modal Data Fusion
          Chen Wang, Liang Peng, Jingyue Li, Zeng-Guang Hou and Weiqun Wang

•   Exploration of Different Attention Mechanisms on Medical Image Segmentation
          Jie Tian, Kaijie Wu, Kai Ma, Hao Cheng and Chaocheng Gu

•   vUBM: Variational Universal Background Model for EEG-based Person Authentication
          Huyen Tran, Dat Tran, Wanli Ma and Phuoc Nguyen



Sat 14th 16:30-18:00    Session: #6.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Invited Talks - Nik Kasabov + Panel

Session chair: Nik Kasabov
•   Deep learning and knowledge representation in brain-inspired spiking neural networks
          Nikola Kasabov

•   Panel: Brain-inspired neural network architectures for brain inspired AI
          Nikola Kasabov



Sat 14th 16:00-17:30    Session: #6.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Posters - Embeddings and Feature Fusion

Session chair: TBD
•   ComNE: Reinforcing Network Embedding with Community Learning
          Ahmed Fathy and Kan Li

•   Community Based Node Embeddings for Networks
          P. Meghashyam and V. Susheela Devi

•   Learning Network Representation via Ego-network-level Relationship
          Bencheng Yan and Shenglei Huang

•   A Robust Embedding for Attributed Networks with Outliers
          Cheng Zhang, Le Zhang, Yuanye He and Daren Zha

•   D2PLS: A Novel Bilinear Method for Facial Feature Fusion
          Yun-Hao Yuan, Li Zhu, Yun Li, Jipeng Qiang, Bin Li, Jianping Gou and Chaofeng Li

•   Pay Attention to Deep Feature Fusion in Crowd Density Estimation
          Huimin Guo, Fujin He, Xin Cheng, Xinghao Ding and Yue Huang

•   Knowledge Reuse of Learning Agent Based on Factor Information of Behavioral Rules
          Fumiaki Saitoh

•   A Swarm based Optimization of the XGBoost Parameters
          Ali Haidar, Brijesh Verma and Rim Haidar

•   Effiecient Graph Matching by Adjacency Matrix Based Model and Gaussian Smoothing Based Optimization
          Xu Yang, Jing Yang, Yin-Lin Li, Zhang-Bin Zhou and Zhi-Yong Liu



Sat 14th 16:30-18:00    Session: #6.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Invited Talks - Frank Neumann / Akira Hirose

Session chair: TBD
•   Evolutionary Diversity Optimisation (40 mins)
          Frank Neumann

•   Physical Reservoir Computing Devices: Truly Neural Hardware in the AI and Sensor-Network Era (40 mins)
          Akira Hirose, Ryosho Nakane and Gouhei Tanaka



Sat 14th 16:30-18:00    Session: #6.5    Room: #5 Barton Room    Topic: Posters - Spiking Neuron and Related Models

Session chair: Toshiaki Omori
•   Online Estimation and Control of Neuronal Nonlinear Dynamics Based on Data-driven Statistical Approach
          Shuhei Fukami and Toshiaki Omori

•   Performance Analysis of Spiking RBM with Measurement-Based Phase Change Memory Model
          Masatoshi Ishii, Megumi Ito, Wanki Kim, Sangbum Kim, Akiyo Nomura, Atsuya Okazaki, Junka Okazawa, Kohji Hosokawa, Matt Brightsky and Wilfried Haensch

•   Sparse Estimation of Neuronal Network Structure with Observed Data
          Ren Masahiro and Toshiaki Omori

•   Implementation of Spiking Neural Network with Wireless Communications
          Ryuya Hiraoka, Kazuki Matsumoto, Kien Nguyen, Hiroyuki Torikai and Hiroo Sekiya

•   UA-DRN: Unbiased Aggregation of Deep Neural Networks for Regression Ensemble
          Jiawei Li, Yiming Li, Jiacheng Yang, Taian Guo and Shu-Tao Xia

•   A Ring-Type Digital Spiking Neural Network and Spike-Train Approximation
          Hiroaki Uchida and Toshimichi Saito

•   Spatial Structure of Receptive Fields and Surrounds in Response to Local Figure-Ground Configuration in Monkey V4
          Kouji Kimura, Yukako Yamane, Hiroshi Tamura and Ko Sakai

•   Simulation of multi-peak discharge Pattern Pattern Based on Improved Deterministic Chay Model
          Zhongting Jiang, Dong Wang, Huijie Shang and Yuehui Chen



Sat 14th 16:00-17:30    Session: #6.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Posters - Convolutional Neural Networks

Session chair: TBD
•   GCNDA: Graph Convolutional Networks with Dual Attention Mechanisms for Aspect Based Sentiment Analysis
          Junjie Chen, Hongxu Hou, Jing Gao, Yatu Ji, Tiangang Bai and Yi Jing

•   CNN-LSTM Neural Networks for Anomalous Database Intrusion Detection in RBAC-Administered Model
          Tae-Young Kim and Sung-Bae Cho

•   Triplet CNN-based Word Spotting of Historical Arabic Documents
          Abir Fathallah, Mohamed Ibn Khedher, Mounim El Yacoubi and Najoua Essoukri Ben Amara

•   Prediction of regions including dislocations in multicrystalline silicon photoluminescence image by transfer learning of convolutional neural network
          Hiroaki Kudo, Yusuke Hayama, Tetsuya Matsumoto, Kentaro Kutsukake and Noritaka Usami

•   AMI-Net+: A Novel Multi-Instance Neural Network for Medical Diagnosis from Incomplete and Imbalanced Data
          Zeyuan Wang, Josiah Poon and Simon Poon

•   A Study on Combining EEG Signals and Crytography for Bitcoin Security
          Dang Nguyen, Dat Tran and Wanli Ma

•   SEMG and KNN Based Human Motion Intention Recognition for Active and Safe Neurorehabilitation
          Weiguo Shi, Weiqun Wang, Zeng-Guang Hou, Xu Liang, Jiaxing Wang, Shixin Ren and Liang Peng

•   CARec: Content-Aware Point-of-Interest Recommendation via Adaptive Bayesian Personalized Ranking
          Baoping Liu, Yijun Su, Daren Zha, Neng Gao and Ji Xiang


Sat 14th 20:00    Conference Dinner



Sun 15th 08:30-10:30    Session: #7.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Human Centred Computing

Session chair: TBD
•   Dance to Music Expressively: A Brain-inspired System Based on Audio-semantic Model for Cognitive Development of Robots
          Dengju Li, Rui Yan, Xiaoliang Xu and Huajin Tang

•   Passenger Demographic Attributes Prediction for Human-centered Public Transport
          Can Li, Lei Bai, Wei Liu, Lina Yao and S. Travis Waller

•   Encephalographic Assessment of Situation Awareness in Teleoperation of Human-Swarm Teaming
          Raul Fernandez Rojas, Essam Debie, Justin Fidock, Michael Barlow, Kathryn Kasmarik, Sreenatha Anavatti, Matthew Garratt and Hussein Abbass

•   Multi-class Human Body Parsing with Edge-Enhancement Network
          Xi Huang, Keyu Wu, Gang Hu and Jie Shao

•   Identifying EEG responses modulated by working memory loads from weighted phase lag index based functional connectivity microstates
          Li Zhang, Bo Shi, Mingna Cao, Sai Zhang, Yiming Dai and Yanmei Zhu

•   Toward the Ontology-Based Security Verification and Validation Model for the Vehicular Domain
          Abdelkader Magdy Shaaban, Christoph Schmittner, Gerald Quirchmayr, A. Baith Mohamed, Thomas Gruber and Erich Schikuta

•   Combining Fisheye Camera with Odometer for Autonomous Parking
          Donglin Bai and Jianbo Su

•   DMCM: A Deep Multi-Channel Model for Dynamic Movie Recommendation
          Xinyi Wang, Min Gao, Zhenni Lu, Zongwei Wang, Junwei Zhang and Yi Zhang

•   Adaptive Estimation of Human-Robot Interaction Force for Lower Limb Rehabilitation
          Xu Liang, Weiqun Wang, Zengguang Hou, Shixin Ren, Jiaxing Wang, Weiguo Shi and Tingting Su

•   Effect of incomplete memorization in a computational model of human cognition
          Toshihiko Matsuka, Yoshiko Kawabbatas and Kuangzhe Xu



Sun 15th 08:30-10:30    Session: #7.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Adversarial Networks and Learning

Session chair: TBD
•   Patch-based Generative Adversarial Network Towards Retinal Vessel Segmentation
          Waseem Abbas, Muhammad Haroon Shakeel, Numan Khurshid and Murtaza Taj

•   Enhance Feature Representation of Dual Networks for Attribute Prediction
          Yuchun Fang, Yilu Cao, Wei Zhang and Qiulong Yuan

•   Data Augment in Imbalanced learning Based on Generative Adversarial Networks
          Zhuocheng Zhou, Bofeng Zhang, Ying Lv, Tian Shi and Furong Chang

•   Support Matching: a Novel Regularization to Escape from Mode Collapse in GANs
          Yinghua Yao, Yuangang Pan, Ivor W. Tsang and Xin Yao

•   A Gradient-based Algorithm to Deceive Deep Neural Networks
          Tianying Xie and Yantao Li

•   Adversarial Deep Learning with Stackelberg Games
          Aneesh Sreevallabh Chivukula, Xinghao Yang and And Wei Liu

•   CycleGAN using Semi-Supervised Learning
          Masashi Okada, Hidehiro Nakano and Arata Miyauchi

•   GAN-SMOTE: A Generative Adversarial Network approach to Synthetic Minority Oversampling
          Mitchell Scott and Jo Plested

•   Writing Style Adversarial Network for Handwritten Chinese Character Recognition
          Huan Liu, Shujing Lyu, Hongjian Zhan and Yue Lu

•   Recovering Super-Resolution Generative Adversarial Network for Underwater Images
          Yang Chen, Jinxuan Sun, Wencong Jiao and Guoqiang Zhong

•   Multi-task Generative Adversarial Learning on Geometrical Shape Reconstruction from EEG Brain Signals
          Xiang Zhang, Xiaocong Chen, Manqing Dong, Huan Liu, Chang Ge and Lina Yao



Sun 15th 08:30-10:30    Session: #7.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Hybrid models

Session chair: TBD
•   On Explainable Flexible Fuzzy Recommender and Its Performance Evaluation Using the Akaike Information Criterion
          Tomasz Rutkowski, Krystian Łapa, Maciej Jaworski, Radosław Nielek and Danuta Rutkowska

•   A Hybrid Evolutionary Algorithm with Taboo and Competition Strategies for Minimum Vertex Cover Problem
          Gang Yang, Daopeng Wang and Jieping Xu

•   Enhancing Artificial Bee Colony Algorithm with Directional Information
          Qiyu Cai, Xinyu Zhou, Anquan Jie, Maosheng Zhong and Mingwen Wang

•   An Ant Colony System for Carpool Service Problem with High Seating Capacity
          Zhi-Min Huang, Wei-Neng Chen, Wen Shi and Xiao-Min Hu

•   Using Evolutionary Algorithms for Hyperparameter Tuning and Network Reduction Techniques to Classify Core Porosity Classes based on Petrographical Descriptions
          Tommy Liu and Jo Plested

•   Deep Heterogeneous Ensemble
          Thanh Nguyen, Truong Dang Manh, Dung Pham, Lan Phuong Dao, Anh Vu Luong, John Mccall and Alan Wee-Chung Liew

•   Quasi-random Image Transition and Animation
          Aneta Neumann, Frank Neumann and Tobias Friedrich

•   Using an Evolutionary Algorithm to Optimise the Hyper-parameters of a Cascading Neural Network
          Angus Vos and Jo Plested

•   Multi-objective Genetic Algorithm for Continuous Network Design Problems
          Rui You, Wei-Neng Chen, An Song, Jinghui Zhong and Yue-Jiao Gong

•   IaaS Reservation Optimization for Multi-QoS Level based SaaS Provisioning
          Hai Dong

•   An Improved Genetic Algorithm for the Virtual Machine Placement Problem
          Chanipa Sonklin, Maolin Tang and Yuchu Tian



Sun 15th 08:30-10:30    Session: #7.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Image Processing by Neural Techniques

Session chair: Xiaodong Gu
•   High-Performance Light Field Reconstruction with Channel-wise and SAI-wise Attention
          Zexi Hu, Yuk Chung, Seid Miad Zandavi, Wanli Ouyang, Xiangjian He and Yuefang Gao

•   Image Generation Framework for Unbalanced License Plate Data Set
          Ming Sun, Fang Zhou, Chun Yang and Xucheng Yin

•   Modified adaptive implicit shape model for object detection
          Ziyan Xu, Shujing Lyu, Weiping Jin and Yue Lu

•   Deep Residual-Dense Attention Network for Image Super-Resolution
          Ding Qin and Xiaodong Gu

•   Dense Image Captioning based on Precise Feature Extraction
          Zhiqiang Zhang, Yunye Zhang, Yan Shi, Wenxin Yu, Li Nie, Gang He, Yibo Fan and Zhuo Yang

•   Residual CRNN and Its Application to Handwritten Digit String Recognition
          Hongjian Zhan, Shujing Lyu, Xiao Tu and Yue Lu

•   Delving into Precise Attention in Image Captioning
          Shaohan Hu, Shenglei Huang, Guolong Wang, Zhipeng Li and Zheng Qin

•   IRSNET: An Inception-Resnet Feature Reconstruction Model for Building Segmentation
          Kepeng Xu, Li Nie, Zhiqiang Zhang, Wenxin Yu, Yunye Zhang, Wei Chen, Siyuan Li, Xinxin Zhou, Shangwei Deng, Pengfei Yu, Yibo Fan, Hui Zhang and Valentin Bouillon

•   Dual-Path Recurrent Network for Image Super-Resolution
          Xinyao Li, Dongyang Zhang and Jie Shao

•   T-SAMnet: A Segmentation Driven Network for Image Manipulation Detection
          Jie Pan, Yunshu Chen, Yue Huang, Xinghao Ding and En Cheng



Sun 15th 08:30-10:30    Session: #7.5    Room: #5 Seaforth Room    Topic: Neural Network Models

Session chair: TBD
•   Application Identification of Network Traffic by Reservoir Computing
          Toshiyuki Yamane, Jean Benoit Héroux, Hidetoshi Numata, Gouhei Tanaka, Ryosho Nakane and Akira Hirose

•   Interpreting Layered Neural Networks via Hierarchical Modular Representation
          Chihiro Watanabe

•   Prediction of Hardness of Austempered Ductile Iron using Enhanced Multilayer Perceptron based on Chebyshev Expansion
          Ravindra V. Savangouder, Jagdish C. Patra and Cédric Bornand

•   Artificial Neural Network-based Modeling for Prediction of Hardness of Austempered Ductile Iron
          Ravindra V. Savangouder, Jagdish C. Patra and Cédric Bornand

•   A New Supervised Learning Approach: Statistical Adaptive Fourier Decomposition (SAFD)
          Chunyu Tan, Liming Zhang and Tao Qian

•   Evaluation on Neural Network Models for Video-Based Stress Recognition
          Alvin Kennardi and Jo Plested

•   MON: Multiple Output Neurons
          Yasir Jan, Ferdous Sohel, Mohd Fairuz Shiratuddin and Kok Wai Wong

•   Pruning Convolutional Neural Network With Distinctiveness Approach
          Wenrui Li and Jo Plested

•   Stability Analysis of Multiobjective Robust Controller Employing Switching of Competitive Associative Nets
          Hironobu Nakayama, Kazuya Matsuo and Shuichi Kurogi

•   Training Stage Optimisation for Neural Network Operating in the Resource Constrained Environment
          Mansoor Ali Halari and Jo Plested

•   Deepness Analysis of Learned Factors in Multilayer NMF
          Ibtissam Brahmi, Guénaël Cabanes, Younès Bennani and Abdelfettah Touzani



Sun 15th 08:30-10:30    Session: #7.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Text Computing and Time-series

Session chair: TBD
•   Local Topic Detection using Word Embedding from Spatio-temporal Social Media
          Junsha Chen, Neng Gao, Yifei Zhang and Chenyang Tu

•   From signal to image then to feature: Decoding pigeon behavior outcomes during goal-directed decision-making task using time-frequency textural features
          Mengmeng Li, Zhigang Shang, Lifang Yang, Haofeng Wang, Kun Zhao and Hong Wan

•   Attention based Shared Representation for Multi-Task Stance Detection and Sentiment Analysis
          Dushyant Singh Chauhan, Rohan Kumar and Asif Ekbal

•   Pattern Sequence Neural Network for Solar Power Forecasting
          Yang Lin, Irena Koprinska, Mashud Rana and Alicia Troncoso

•   Masquerade Attacks Against Security Software Exclusion Lists
          Timothy Mcintosh, Julian Jang-Jaccard, Paul Watters and Teo Susnjak

•   The Inadequacy of Entropy-Based Ransomware Detection
          Timothy Mcintosh, Julian Jang-Jaccard, Paul Watters and Teo Susnjak

•   Multi-Lingual Attention based Multi-Intent Detection in Dialogue System
          Mauajama Firdaus, Ankit Kumar, Asif Ekbal and Pushpak Bhattacharyya

•   Convolutional Grid Long Short-Term Memory Recurrent Neural Network for Automatic Speech Recognition
          Jiabin Xue, Tieran Zheng and Jiqing Han

•   Echo State Networks Composed of Units with Time-Varying Nonlinearity
          Gouhei Tanaka, Ryosho Nakane and Akira Hirose

•   Multilayer LSTM with Global Access Gate for Predicting Students Performance Using Online Behaviors
          Shaojie Qu, Kan Li, Bo Wu, Kai Tang and Weimin Liu

•   A Neural Abstractive Summarization Model Guided with Topic Sentences
          Kai Chen, Baotian Hu, Qingcai Chen and Hong Yu

•   URL-based Phishing Attack Detection by Convolutional Neural Networks
          Jakub Nowak, Marcin Korytkowski, Patryk Najgebauer, Marcin Woźniak and Rafal Scherer


Sun 15th 10:30-11:00    Brunch



Sun 15th 11:00-13:00    Session: #8.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Human Centred Computing for Emotion

Session chair: TBD
•   Dynamic Facial Stress Recognitionin Temporal Convolutional Network
          Sidong Feng

•   Multi-task Gated Contextual Cross-modal Attention Framework for Sentiment and Emotion Analysis
          Suyash Sangwan, Dushyant Singh Chauhan, Md. Shad Akhtar, Asif Ekbal and Pushpak Bhattacharyya

•   Sparse Graphic Attention LSTM for EEG Emotion Recognition
          Suyuan Liu, Wenming Zheng, Tengfei Song and Yuan Zong

•   A Cross-Culture Study on Multimodal Emotion Recognition Using Deep Learning
          Lu Gan, Wei Liu, Yun Luo, Xun Wu and Bao-Liang Lu

•   Time-Frequency Deep Representation Learning for Speech Emotion Recognition Integrating Self-attention
          Jiaxing Liu, Zhilei Liu, Longbiao Wang, Lili Guo and Jianwu Dang

•   Recognizing Facial Expressions of Occluded Faces using Convolutional Neural Networks
          Mariana-Iuliana Georgescu and Radu Tudor Ionescu

•   A Comparison of CasPer Against Other ML Techniques for Stress Recognition
          Jack Michael Harding Sekoranja

•   Deep Transfer Learning for Emotion Recognition from Text
          Chaikesh Chouragade and V Susheela Devi

•   Analysis of Key Face Parts to Detect Emotional Expression Using a Neural Network Model
          Katsuki Izumi, Osamu Araki and Tomokazu Urakawa

•   Generating Multimodal Features for Emotion Classification from Eye Movement Signals
          Huangfei Jiang, Xiya Guan, Weiye Zhao, Li-Ming Zhao and Bao-Liang Lu

•   Fractional Sparse Representation Based Classification and Multi-view Extension for Face Recognition
          Yun-Hao Yuan, Chao Zhang, Li Yun, Qiang Jipeng, Bin Li, Guangwei Gao, Xiaoning Song and Huimin Lu

•   Face Hallucination Using Locality Preserving Canonical Correlation Analysis
          Yun-Hao Yuan, Jie Yang, Li Yun, Qiang Jipeng, Bin Li, Xiaobo Shen, Jianping Gou and Guangwei Gao



Sun 15th 11:00-13:00    Session: #8.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Deep Neural Networks

Session chair: TBD
•   Safety and Robustness of Deep Neural Networks Object Recognition under Generic Attacks
          Mallek Mziou, Mohamed Ibn Khedher, Asma Trabelsi, Samy Kerboua-Benlarbi and Bettebghor Dimitri

•   Swarm Intelligence Based Ensemble Learning of Deep Neural Networks
          Tao Li and Jinwen Ma

•   Neural Architecture Search for Domestic Audio Tagging
          Shuqi Liu and Zhaoxia Wu

•   Attention-based Deep Q-Network in Complex Systems
          Kun Ni, Danning Yu and Yunlong Liu

•   Effect of Data Augmentation and Lung Mask Segmentation for Automated Chest Radiograph Interpretation of Some Lung Diseases
          Peng Gang, Wei Zeng, Yuri Gordienko, Yuriy Kochura, Oleg Alienin, Oleksandr Rokovyi and Sergii Stirenko

•   A Deep Neural Network Model for Rating Prediction based on Multi-layer Prediction and Multi-granularity Latent Feature Vectors
          Bo Yang, Qilin Mu, Hairui Zou, Yancheng Zeng, Hau-San Wong, Zesong Li and Peng Wang

•   LSPM: Joint Deep Modeling of Long-term Preference and Short-term Preference for Recommendation
          Jie Chen, Lifen Jiang, Huazhi Sun, Chunmei Ma, Zekang Liu and Dake Zhao

•   Learnable Gabor Convolutional Networks
          Guoqiang Zhong, Wei Gao, Wencong Jiao, Biao Shen and Dongdong Xia

•   Deep Autoencoder on Personalized Facet Selection
          Siripinyo Chantamunee, Kok Wai Wong and Chun Che Fung

•   A Comparison Study of Deep Learning Techniques to Increase the Spatial Resolution of Photo-realistic Images
          Andrew M. Shackleton and Abdulrahman M. Altahhan

•   Deep Neural Network Hyperparameter Optimization with Orthogonal Array Tuning
          Xiang Zhang, Xiaocong Chen, Lina Yao, Chang Ge and Manqing Dong



Sun 15th 11:00-13:00    Session: #8.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Learning from Incomplete Data

Session chair: TBD
•   A Label Embedding Method for Multi-Label Classification via Exploiting Local Label Correlations
          Xidong Wang, Jun Li and Jianhua Xu

•   Discovering Sequences in Systems Logs by Neural Networks
          Jakub Nowak, Marcin Korytkowski, Marcin Woźniak and Rafal Scherer

•   Semi-supervised Regularized Coplanar Discriminant Analysis
          Rakesh Kumar Sanodiya, Michelle Davies Thalakottur, Jimson Mathew and Matloob Khushi

•   Reinforcement Learning with Attention that Works: A Self-Supervised Approach
          Anthony Manchin, Ehsan Abbasnejad and Anton Van Den Hengel

•   Budget Cost Reduction for Label Collection with Confusability based Exploration
          Jiyi Li

•   Prediction of Refactoring-Prone Classes using Ensemble Learning
          Vamsi Krishna Aribandi, Lov Kumar, Lalita Bhanu Murthy Neti and Aneesh Krishna

•   Intra-Modality Feature Interaction using Self-attention For Visual Question Answering
          Huan Shao, Yunlong Xu, Yi Ji, Jianyu Yang and Chunping Liu

•   An Expert Validation Framework for Improving the Quality of Crowdsourced Clustering
          Liu Jiang, Zheng Qin, Zhipeng Li, Pengbo Shen and Shaohan Hu

•   SAFont: Automatic Font Synthesis using Self-Attention Mechanisms
          Chunying Ren, Shujing Lyu, Hongjian Zhan and Yue Lu

•   SeqDLF: Deep Local Feature-Based Image Sequence Representation for Visual Loop Closure Detection
          Suogui Dang, Jiru Wang, Rui Yan and Huajin Tang

•   LEARN: Enhanced Network Embedding via Similarity Learning
          Ahmed Fathy and Kan Li

•   PyramNet: Point Cloud Pyramid Attention Network and Graph Embedding Module for Classification and Segmentation
          Zhiheng Kang and Ning Li



Sun 15th 11:00-13:00    Session: #8.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Image Processing and Neural Models

Session chair: TBD
•   Inpainting with Sketch Reconstruction and Comprehensive Feature Selection
          Siyuan Li, Lu Lu, Zhijing Li, Kepeng Xu, Matthieu Claisse, Wenxin Yu, Gang He, Gang He, Yibo Fan and Zhuo Yang

•   Cross-Domain Scene Text Detection via Pixel and Image-level Adaptation
          Danlu Chen, Lihua Lu, Yao Lu, Ruizhe Yu, Shunzhou Wang, Lin Zhang and Tingxi Liu

•   SCS: Style and Content Supervision Network for Character Recognition with Unseen Font Style
          Wei Tang, Yiwen Jiang, Neng Gao, Ji Xiang, Yijun Su and Xiang Li

•   Improve Image Captioning by Self-attention
          Zhenru Li, Yaoyi Li, Hongtao Lu and Usman Ali

•   Efficient Online Training Method for SiamFC Network in Object Tracking
          Yueyang Gu, Yu Qiao, Kuan Xu, Jie Yang, Hang Xu, Jiawen Li and Jian Li

•   Neural Style Transfer for Characters Synthesis via Stack Network
          Qiyang Zhang, Shengwu Xiong and Anna Zhu

•   A New Makeup Transfer with Super-resolution
          Yeqing Ren, Youqiang Sun, Di Wu, Zhihua Cui and A.K. Qin

•   A Neural Network Model of Incubation through Mind Wandering
          Kasumi Nishi, Osamu Araki and Tomokazu Urakawa

•   Exploring the Generalization Performance of Neural Networks via Diversity
          Tianyuan Niu, Yuexian Hou, Junwei Zhang and Pengqing Zhang

•   Physical reservoir computing: Possibility to resolve the inconsistency between neuro-AI principles and its hardware
          Akira Hirose, Seiji Takeda, Toshiyuki Yamane, Hidetoshi Numata, Naoki Kanazawa, Jean Benoit Heroux, Daiju Nakano, Ryosho Nakane and Gouhei Tanaka

•   Optimized Functional Link Artificial Neural Network for Multi-label Classification
          Anwesha Law, Balasubramanyam Evani and Ashish Ghosh



Sun 15th 11:00-13:00    Session: #8.5    Room: #5 Seaforth Room    Topic: Semantic and Graph Based Approaches

Session chair: TBD
•   Node-Edge Bilateral Attributed Network Embedding
          Jingjie Mo, Neng Gao, Ji Xiang and Daren Zha

•   SEDE: Semantic Evolution-based Dynamic Knowledge Graph Embedding
          Yujing Zhou, Jia Peng, Lei Wang, Daren Zha and Nan Mu

•   NEOKNN: A Network Embedding Method Only Knowing Neighbor Nodes
          Bencheng Yan and Chaokun Wang

•   U-Net with Graph Based Smoothing Regularizer for Small Vessel Segmentation on Fundus Images
          Lukman Hakim, Novanto Yudistira, Muthusubash Kavitha and Takio Kurita

•   Regularizing Variational Autoencoders for Molecular Graph Generation
          Xin Li, Xiaoqing Lyu, Hao Zhang, Keqi Hu and Zhi Tang

•   DXNet: An Encoder-Decoder Architecture with XSPP for Semantic Image Segmentation in Street Scenes
          Yexin Shang, Shan Zhong, Shengrong Gong, Lifan Zhou and Wenhao Ying

•   Hypergraph Regularized GM-pLSA: A Model to Learn the Latent Semantic Attributes
          Zhengye Xiao and Yuchun Fang

•   Joint Grouping and Labeling via Complete Graph Decomposition
          Jinchao Ge, Zhenhua Wang, Jiajun Meng, Jianhua Zhang and Shengyong Chen

•   Semi-Supervised Domain Adaptation with Representation Learning for Semantic Segmentation across Time
          Assia Benbihi, Matthieu Geist and Cédric Pradalier

•   Interactive Semantic Features Selection from Reviews for Recommendation
          Tian Shi, Bofeng Zhang, Ying Lv, Zhuocheng Zhou and Furong Chang

•   Info-Detection: An Information-Theoretic Approach to Detect Outlier
          Feng Zhao, Fei Ma, Yang Li, Shao-Lun Huang and Lin Zhang



Sun 15th 11:00-13:00    Session: #8.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Video presentations

•   15 min videos by absent presenters (on demand)
          


Sun 15th 13:00-13:30    Afternoon Tea



Sun 15th 13:30-15:00    Session: #9.1    Room: #1 Clarendon Room    Topic: Human Centred Computing

Session chair: TBD
•   Deep Learning and Statistical Models for Time-Critical Pedestrian Behaviour Prediction
          Joel Dabrowski, Johan Pieter De Villiers, Ashfaqur Rahman and Conrad Beyers

•   Machine Learning Based Trust Model for Misbehaviour Detection in Internet-of-Vehicles
          Sarah Ali Siddiqui, Adnan Mahmood, Wei Emma Zhang and Quan Z. Sheng

•   Multi-view Clustering through Optimal Transport
          Fatima Ezzahraa Ben Bouazza, Younès Bennani, Mourad El Hamri, Guénaël Cabanes, Basarab Matei and Abdelfettah Touzani

•   Spontaneous EEG classification using complex valued neural network
          Akira Ikeda and Yoshikazu Washizawa

•   Stable EEG Biometrics Using Convolutional Neural Networks and Functional Connectivity
          Min Wang, Jiankun Hu and Hussein Abbass

•   Structure simplification of neural network for smile classification
          Shu Liu and Jo Plested

•   Zero-shot learning of user intent understanding by Convolutional Neural Networks
          Jiahui Shen, Yuanye He and Ji Xiang

•   Classification of Human's Perception of Manipulated and Unmanipulated Digital Images Using Neural Network with Network Reduction Techniques
          Zirui Tan and Jo Plested

•   Three-Stream Convolutional Neural Network for Micro-Expression Recognition
          Ke Li, Yuan Zong, Baolin Song, Jie Zhu, Jingang Shi, Wenming Zheng and Li Zhao

•   Augmented Reality Vision Improving Educational Learning
          Seid Miad Zandavi, Zexi Hu, Yuk Chung and Ali Anaissi



Sun 15th 13:30-15:00    Session: #9.2    Room: #2 Norfolk Room    Topic: Convolutional Neural Networks

Session chair: TBD
•   Convolutional Neural Network to Detect Thorax Diseases from Multi-View Chest X-Rays
          Maram Mahmoud A. Monshi, Josiah Poon and Vera Chung

•   Group Loss: An Efficient Strategy for Salient Object Detection
          Yikai Hua and Xiaodong Gu

•   PPGCN: A Message Selection Based Approach for Graph Classification
          Xinyang Liu, Zheng Liu and Yanwen Qu

•   Intrusion Detection Using Temporal Convolutional Networks
          Zhipeng Li, Zheng Qin, Pengbo Shen and Liu Jiang

•    Fault Tolerant Broad Learning System
          Muideen Adegoke, Chi-Sing Leung and John Sum

•   Empirical Study of Easy and Hard Examples in CNN Training
          Ikki Kishida and Hideki Nakayama

•   A Wind Power Prediction Method Based on Deep Convolutional Network with Multiple Features
          Shizhan Chen, Bo You, Xuewei Li, Mei Yu, Jian Yu, Zhuo Zhang, Shizhan Chen, Bo You, Xuewei Li, Mei Yu, Jian Yu, Zhuo Zhang, Jie Gao, Zhiqiang Liu and Ruiguo Yu

•   Multi-Task Temporal Convolutional Network for Predicting Water Quality Sensor Data
          Yi-Fan Zhang, Peter J. Thorburn and Peter Fitch

•   Simple ConvNet Based on Bag of MLP-based Local Descriptors
          Takumi Kobayashi, Hidenori Ide and Kenji Watanabe



Sun 15th 13:30-15:00    Session: #9.3    Room: #3 Cutler Room    Topic: Model Compression and Optimisation

Session chair: TBD
•   Analysis on Dropout Regularization
          John Sum and Chi-Sing Leung

•   On a convergence property of a geometrical algorithm for statistical manifolds
          Shotaro Akaho, Hideitsu Hino and Noboru Murata

•   Detecting Advertising Materials via Multi-Scale Instance Segmentation Network
          Ben Xu, Chun Yang, Hongfa Wang, Xiaobin Zhu and Xu-Cheng Yin

•   Robust Object Tracking via Hierarchical Estimation in SiamFC Network
          Yueyang Gu, Yu Qiao, Kuan Xu, Jie Yang, Jiaxuan Xie, Lu Wang and Mingna Liu

•   ConvDroid: Lightweight Neural Network based Andoird Malware Detection
          Sifan Wu and Xi Xiao

•   Preserving Utility during Attribute-oriented Data Anonymization Process
          Sarah Zouinina, Younès Bennani, Maha Ben-Fares, Nicoleta Rogovschi and Abdelouahid Lyhyaoui

•   Adding Gaussian Noise to DeepFool for Robustness based on Perturbation Directionality
          Tianying Xie and Yantao Li

•   Sparse Indefinite Kernel Learning on Sphere
          Jiaxuan Xie, Fanghui Liu, Xiaolin Huang and Jie Yang

•   Fast Encoding length-based prototype selection algorithms
          Norbert Jankowski and Marek Orliński



Sun 15th 13:30-15:00    Session: #9.4    Room: #4 Clontarf Room    Topic: Social Network and Unsupervised Models

Session chair: TBD
•   Temporal Continuity Based Unsupervised Learning for Person Re-Identification
          Usman Ali, Bayram Bayramli and Hongtao Lu

•   Exploiting Cluster Structure in Probabilistic Matrix Factorization
          Tao Li and Jinwen Ma

•   Ensemble Classifier Generation Using Class-Pure Cluster Balancing
          Zohaib Muhammad Jan and Brijesh Verma

•   Event Prediction in Complex Social Graphs via Feature Learning of Vertex Embeddings
          Bonaventure C. Molokwu and Ziad Kobti

•   Networking Self-Organising Maps and Similarity Weight Associations
          Younjin Chung and Joachim Gudmundsson

•   A Social Recommendation Algorithm with Trust and Distrust Considering Domain Relevance
          Ling Liu, Qi Zhang, Yi Zhang and Junhao Wen

•   Anchor User Oriented Accordant Embedding for User Identity Linkage
          Xiang Li, Yijun Su, Wei Tang, Neng Gao, Ji Xiang and Yuewu Wang

•   Scientific Document Clustering using Granular Self-organizing Map
          Naveen Saini, Rahul Grover, Sriparna Saha and Pushpak Bhattacharyya

•   t-Distributed Stochastic Neighbor Embedding Spectral Clustering using higher order approximations
          Nicoleta Rogovschi, Sarah Zouinina, Basarab Matei, Issam Falih, Nistor Grozavu and Seiichi Ozawa



Sun 15th 13:30-15:00    Session: #9.5    Room: #5 Seaforth Room    Topic: Neural Network Applications

Session chair: TBD
•   Anomaly Detection Based on the Global-Local Anomaly Score for Trajectory Data
          Chengcheng Li, Qing Xu, Cheng Peng and Yuejun Guo

•   On Handling Missing Values in Data Stream Mining Algorithms Based on the Restricted Boltzmann Machine
          Maciej Jaworski, Piotr Duda, Danuta Rutkowska and Leszek Rutkowski

•   High-Speed Synchronization of Pulse-Coupled Phase Oscillators on Multi-FPGA
          Dinda Pramanta and Hakaru Tamukoh

•   Accurate Localization Algorithm in Wireless Sensor Networks in the Presence of Cross Technology Interference
          Usman Nazir, Ijaz Haider Naqvi and Murtaza Taj

•   LoRa Indoor Localization Based on Improved Neural Network for Firefighting Robot
          Xuechen Jin, Xiaoliang Xie, Kun An, Qiaoli Wang and Jia Guo

•   A New Approach to Automatic Heat Detection of Cattle in Video
          Kitsuchart Pasupa and Thanawat Lodkaew

•   Patch Selection Denoiser: An Effective Approach Defending against One-Pixel Attacks
          Dong Chen, Ruqiao Xu and Bo Han

•   Addressing Reward Engineering for Deep Reinforcement Learning on Multi-Stage task
          Bin Chen and Jianhua Su



Sun 15th 13:30-15:00    Session: #9.6    Room: #6 Balgowlah Room    Topic: Video presentations

•   Poster pdfs and 7 min videos by absent presenters (on demand)
          


Sun 15th 15:00    Official Close